Nacionalinio Kauno Dramos teatro plėtra kvartale tarp Laisvės alėjos ir Kęstučio gatvės.

Objektas yra Kauno miesto istorinėje dalyje – Naujamiestyje (unikalus kultūros vertybės kodas – 22149). Šioje teritorijoje yra nusistovėję urbanistinės struktūros tipas ir tinklas, keliai, gatvės, aikštės, įvažiavimai, pravažiavimai, takai, jų tipai, trasos, dangos, liepų alėja Laisvės al., erdvinė struktūra su pagrindiniais istoriniais funkciniais ir kompoziciniais centrais: Šv. Mykolo Arkangelo – Įgulos bažnyčia (20904), stovinčia Nepriklausomybės a., Laisvės alėja – pagrindinė Naujamiesčio kompozicinė ašis, perimetrinis reguliarus užstatymas XIX a. – XX a. II p. 1-4 a. pastatais, atviros erdvės – aikštės, dominantės.

Nacionalinio Kauno dramos teatro pagrindinis įėjimas yra iš Laisvės alėjos. Ši pėsčiųjų gatvė labai svarbi Kauno Naujamiesčiui, kaip gatvė jungianti Naujamiestį su Senamiesčiu, pritaikyta išskirtinai pėsčiųjų eismui. Tačiau tik nedidelė dramos teatro dalis orientuota į šią gatvę, didžioji dalis teatro patalpų išsidėsčiusios kvartalo, tarp Kestučio g. ir Laisvės al., viduje.

Istorija: 1928 m. Vladimiro Dubeneckio projektavimo biuras gavo Berelio Kuprico užsakymą kino teatro projektui Laisvės alėjoje 41 (dabar – 71). Jį vykdė inžinierius-architektas Klaudijus Dušauskas-Duž. Modernus dviejų aukštų pastatas buvo pastatytas greta Laisvės alėjos, dabartinio dramos teatro kiemelyje. Originalus pasažas įsiliejo į art deco formų pastatą. Erdvioje 24 m x 14 m dydžio kino teatro salėje buvo 800 vietų. Antrame salės aukšte buvo įrengtos žiūrovų ložės. Fojė driekėsi per du aukštus: pirmame aukšte įrengtos bilietų kasos, antrame – stilingomis kolonomis puošta galerija. Architektas naują statinį subtiliai pritaikė prie vientisos Laisvės alėjos architektūros. 1950 m. buvo nuspręsta pastatą išplėsti ir renovuoti.

1956 m. prasidėjo pastato (pavadinto Kauno jaunojo žiūrovo teatru) renovacija pagal architekto Kazimiero Bučo projektą. Iš buvusio kino teatro išliko tik plano branduolys – salė ir fojė. Iš pagrindų rekonstruota scena, fojė ir vestibiulio patalpos, naujai pristatytos pagalbinės darbo patalpos, scenos dirbtuvės. Pagrindinis įėjimas perkeltas į Laisvės alėją, tokiu būdu sėkmingai išspręsta priėjimo prie teatro problema. Virš įėjimo įrengtos teatro administracinės patalpos. Keturių aukštų monumentalus statinys išsiskyrė iš socrealizmo architektūros struktūriškumu ir lakoniška raiška. Fasadas buvo papuoštas architektoniškomis žmonių figūrų skulptūromis
Po Lietuvos valstybės atkūrimo 1990 m. pradėtos naudoti prijungtos buvusios kailių siuvyklos „Raudonoji vėliava“ patalpos. Jos pritaikytos mažosioms scenoms (Kestučio g.).  2005 m. pradėta teatro pastatų rekonstrukcija pagal architekto Algimanto Kančo projektą. Rekonstrukcijos metu padidinti grimo kambariai, palėpėje įrengtos patalpos repeticijoms ir svečių viešbutis. Praplatinta ir atverta vestibiulio erdvė. Virš administracinės pastato dalies, išeinančios į Laisvės alėją, penktame aukšte įrengta Mažoji scena su galerija. Atnaujintos ir teatro dirbtuvių patalpos. Šiuo metu, atlikus daugelį rekonstrukcijos darbų, tvarkoma didžioji salė ir scena. 2010 m. teatro pastatas pripažintas kultūros vertybe, laikytina vienu ryškiausių XX a. šeštojo dešimtmečio socrealizmo architektūros pavyzdžių. Kaip architektūrines vertybes privaloma išsaugoti dramos tearo kolonas, piliastrus, fasadą, skulptūras, žiūrovų salės balkonus, interjero gipso lipdinius, kolonų ir piliastrų kapitelius ir kt. (http://galerija.kvb.lt/index.php?q=galerija&g2_itemId=11254)

Darbo tikslas: Nesenai rekonstruotą pagrindinę Nacionalinio Kauno dramos teatro pastatą papildyti naujomis žiūrovams ir repeticijoms skirtomis salėmis, sukuriant neformalias lauko ir vidaus erdves esamoje kvartalo infrastruktūroje, griaunant menkaverčius pastatus ir statant naujus. Darbe svarbu įvertinti automobilių parkavimo vietų būtinybę bei sukurti visą parą veikiančią erdvę, papildančią Laisvės al. ir jungtį su Kęstučio gatve. Darbo autoriai laisvi nusistatyti objekto dydį, programą, veiklos scenarijų.

Info:

https://en.wikipedia.org/wiki/Kaunas_State_Drama_Theatre

http://issuu.com/nkdt/docs/knyga_web

http://www.autc.lt/en/architecture-objects/994

Šio projekto atlikimo programa yra laisva, galite patys sudaryti projekto scenarijų ir apimtis urbanistinės ir architektūrinės struktūros plėtrai. Projektuojant objektus bei planuojant kvartalą ir jo jungtį su aplinka, siūlyti individualų variantą.

kafe_2016_005

Teritorija DWG formatu

Teatro planai

Centras_analize_KAFe2016

3D brėžinys

Kauno istoriniai žemėlapiai